Motyl na krtani

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Tarczyca to dwupłatowy gruczoł w kształcie motyla znajduje się na szyi, poniżej jabłka Adama, bardzo łatwo ją dostrzec, gdy jest powiększona, leży tuż pod skórą. Miąższ tarczycy składa się, z dwóch rodzajów komórek.

Zdecydowanie więcej jest komórek pęcherzykowatych, które odpowiadają za wytwarzanie i uwalnianie hormonów T4 tyroksyny i T3 trójjodotyroniny, które to regulują tempo wytwarzania energii w organizmie człowieka oraz zwiększają kurczliwość włókien mięśniowych.

Natomiast komórki C okołopęcherzykowate produkują hormon kalcytoninę wspólnie z przez przytarczyce parathormonem regulujący gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu w celu prawidłowego składu kości i pracę nerek.

Prawidłowe normy wymiarów tarczycy wynoszą:

długość gruczołu - 50-60 mm,

szerokość - 20-25,

grubość 15-20


cieśń:

długość 15-20,

grubość 5-10


Potrzebujemy jodu do produkcji T4 I T3, który trzeba dostarczyć z pożywieniem około 200 g jodu na dobę niezbędnej do prawidłowej syntezy hormonów. Nasze komórki mają zdolność wychwycenia z krwi jodu i magazynowania go.

Właściwy poziom hormonów tarczycy jest bardzo ważny nie tylko dla zdrowia dorosłej osoby, ale już od najmłodszych lat dla rozwoju płodu, ponieważ od niego zależy kształtowanie się mózgu, zawiązków zębów i całego układu kostnego. Prawidłowa tarczyca, u kobiet waży 18 g a 25 g u mężczyzn.

Na działanie tarczycy wpływa wiele czynników takich jak: genetyka, choroby autoimmunologiczne, stres, zanieczyszczenie środowiska, nie bez znaczenia jest nasza dieta. Sprawdź! Jakie produkty powinieneś unikać, a jakie włączyć do swojej diety, jeśli chcesz cieszyć się prawidłowo działającą tarczycą. Przy niedoczynności jesteśmy ospali, a przy nadczynności rozdrażnieni. Wzrost stężenia hormonów tarczycy we krwi powoduje wzrost zużycia tlenu, glukozy i tłuszczów w komórkach, stymulują rozwój układu nerwowego, wchłanianie węglowodanów oraz regulują poziom cholesterolu.

Produkty wspomagające pracę tarczycy przedstawimy w skrócie, ponieważ to temat na odrębny artykuł zapraszamy do naszego dietetyka. Jednio, jest pewne, aby prawidłowo produkować odpowiednie ilości hormonów, nasza tarczyca potrzebuje jodu. Można go znaleźć w soli, wodorostach, kurczakach i wołowinie, rybach i skorupiakach oraz nabiale i orzechach zwłaszcza brazylijskich.

A czego unikać przetworzonej żywności i glutenu. Nadczynność tarczycy, czyli nadprodukcja T4 I T3 objawia się z reguły powiększeniem gruczołu tarczowego tzw. wole nadczynne: osłabieniem, obniżenie wagi ciała, biegunki potliwość, uczucie pragnienia zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca zaburzenia snu, drażliwość. Często pojawiają się problemy z drżeniem rąk osłabienie siły mięśni uczucie gorąca, przerwa w miesiączkowaniu dolegliwości ze wzrokiem. Przyczyną nadczynności tarczycy jest jednostka chorobowa, w której organizm, ciągle wytwarza hormony bez względu na ich poziom.

Najczęściej chorują kobiety w wieku między 30 a 50 rokiem życia, Cztery razy częściej na chorobę zapadają kobiety niż mężczyźni. Diagnostyka USG tarczycy i badanie stężenia TSH,FT4,FT3 we krwi. Leczenie polega na przywróceniu właściwego stężenia hormonów farmakologicznie, podawaniem jodu, chirurgicznie możliwe powikłania osłabienie głosu, zaburzenia gospodarki wapniowej w organizmie, Przy niedoczynności występuje przewlekłe zapalenie tarczycy niszczone, są komórki tarczycy przez układ odpornościowy organizmu. Zbyt mała ilość hormonów tarczycy jest szczególnie niebezpieczna w trakcie ciąży, gdyż są one potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór może spowodować upośledzenie rozwoju mózgu płodu.

Chorzy odczuwają stale chłód, osłabienie, stają się senni, spowolnieni fizycznie i psychicznie. Mają problemy często z koncentracją i pamięcią. Zwiększona masa ciała, włosy wypadają, robią się szorstkie, łamliwe i bez połysku. Skóra staje się szorstka, zimna i wysuszona. Opuchniętymi powiekami obniżenie temperatury ciała spowolnienie akcji serca, zaparcia, obrzęki podudzi nieregularne miesiączki u kobiet impotencja u mężczyzn Leczenie polega na podawaniu preparatów doustnie przeważnie do końca życia. Coraz więcej osób zmaga się z chorobami tarczycy.

Jeśli i my podejrzewamy występowanie i mamy objawy tej choroby, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Nadczynność, niedoczynność i inne zaburzenia tarczycy mogą być z powodzeniem normalizowane i leczone. Pamiętaj! Organizm człowieka wydziela kilka hormonów wpływających na czynności całego organizmu i regulujących funkcjonowanie innych gruczołów, warto wiedzieć, że są też inne metody leczenia, które wpływają na nią pośrednio lub bezpośrednio. Hormony rządzą naszym życiem, bez nich żaden narząd nie będzie działać, prawidłowo hormonów tarczycy potrzebuje cały organizm dlatego warto !!! Zadbać o tarczycę:

1. właściwą podaż selenu i magnezu i jodu

2. Unikanie przetworzonej żywności i różnych używek

3. Wysypianie się 7–8 godzin na dobę

4. Zrezygnowanie z produktów chemicznych

5. No i chyba najtrudniejsze w obecnych czasach kontrolowanie poziomu stresu

6. Dbanie o dostarczanie witamin i minerałów

7. Dbając o właściwą dietę i zdrowe jelita


Częstą, przyczyną chorób zapalnych w naszym organizmie są ograniczenia ruchu. To stan, który sprzyja pogorszeniu krążenia krwi i innych płynów. W przypadku tarczycy, która jest jednym z największych gruczołów dokrewnych, gdy krew podąża od serca do tarczycy, tętnica, przez które płynie krew, obkurcza się, hamując i zatrzymując krew żylną. W rezultacie powstają wypuklenia, które można wyczuć bezpośrednio na obojczyku, łopatce, oraz są wyczuwalne na pierwszym i drugim żebrze. Aby naczynia limfatyczne i włókna nerwowe prawidłowo funkcjonowały, powinny być wolne od napięcia. W czasie terapii przez wykwalifikowanego specjalistę osteopatę poprawi się przepływ płynów w naczyniach szyi i głowy, a zwłaszcza gruczołu tarczycy, stany zapalne zmniejszą się lub ustąpią.

Terapia Osteopatyczna w Krakowie, która jest skuteczna przy zapaleniu tarczycy, polega na rozluźnieniu i korekcie każdego układu, oraz wszystkich mięśni, kości i wiązadeł, które w jakiś sposób powodują ucisk lubo graniczenia, utrzymując w napięciu i skracając układ żył. W wyniku terapii poprawia się krążenie krwi i limfy z gruczołu tarczycy przez otwór szyjny dożyły ramieniowo-gardłowej do żyły głównej górnej i prawego przedsionka serca.

Jeśli natomiast okaże się, że mamy zamknięty górny otwór klatki piersiowej-przez, który przechodzi tętnica podobojczykowa- prawdopodobnie będziemy mieli zmiany w tętnicy tarczowej dolnej. Jeśli ten proceder będzie miał miejsce przez wiele lat-praca siedząca, brak ruchu, uprawiania sportu-może to mieć wpływ na pracę tarczycy. To tylko parę przykładów jak zabiegi u fizjoterapeuty wpływają na pracę, naszego organizmu, dlatego Osteopatia może pomóc w powyższym problemie. Przez prace na całym organizmie-odblokowujemy i wprowadzany zdrowe nawyki. Nie zwlekaj, zadbaj o swojego motyla na wiosnę !!!! Z chorą tarczycą przecież da się żyć! Trzeba tylko wiedzieć jak ją leczyć. Każdy Pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego zapraszamy do Centrum Osteopatii i Fizjoterapii w Krakowie.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Osteopatka
Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata
Filip Skowron
Filip Skowron Fizjoterapeuta/Osteopata