Pęcherzyk żółciowy i jego wpływ w procesie trawienia

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Pęcherzyk żółciowy nazywany inaczej woreczkiem żółciowym pełni bardzo ważną funkcję w procesie trawiennym. Jego rolą jest przede wszystkim magazynowanie żółci, która jest produkowana przez narząd wątroby.

Podczas spożywania posiłków pęcherzyk uwalnia żółć do dwunastnicy, która wspiera system trawienia i odpowiada za rozkład tłuszczów w taki sposób, aby były dużo łatwiej przyswajane przez organizm. W jaki jeszcze sposób pęcherzyk żółciowy może wpływać na układ trawienny?


Spis treści:

  • Gdzie znajduje się pęcherzyk żółciowy?
  • Żółć oraz jej wpływ na trawienie.
  • Jakie mogą być objawy związane z nieprawidłowym działaniem pęcherzyka żółciowego?
  • W jaki sposób należy leczyć pęcherzyk żółciowy?
  • Zastosowanie odpowiedniej diety podczas problemów z pęcherzykiem żółciowym.


Gdzie znajduje się pęcherzyk żółciowy?

Zlokalizowany jest między dziewiątym a dziesiątym żebrem, po prawej stronie w dolnej części wątroby. Pęcherzyk przypominający kształtem gruszkę połączony jest z dwunastnicą za sprawą dróg żółciowych, który osiąga wielkość około 10 cm. W ciągu doby może powstać litr żółci, natomiast jeżeli chodzi o pojemność woreczka to jest to ok. 60 mililitrów. Magazynowana żółć wyprodukowana przez wątrobę dzięki pracy odpowiedniego mięśnia na skutek kurczenia się jest w stanie opróżnić się z żółci właśnie dzięki pęcherzykowi. Żółć, która płynie przez specjalne przewody żółciowe do dwunastnicy wspomaga cały system trawienny. Najważniejszą i kluczową rzeczą jest fakt, że tylko prawidłowo funkcjonujący pęcherzyk żółciowy nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Inaczej jest w sytuacji, kiedy pojawiają się niepokojące symptomy, przyczyniające się głównie do problemów trawiennych. 


Żółć oraz jej wpływ na trawienie

Żółć to substancja, która produkowana jest przez hepatocyty w wątrobie. Ta brązowożółta wydzielina o gorzkim smaku jest wytwarzana przez wątrobę w ilości od 250 do nawet 1200 ml. Żółć bierze pełny udział w procesie trawiennym tłuszczy, dzięki czemu są one wchłaniane przez przewód pokarmowy, umożliwiając trawienie i wchłanianie cholesterolu. Żółć uczestniczy w procesie wchłania witamin rozpuszczalnych A, D, K, E w tłuszczach oraz związków mineralnych, czyli magnezu i wapnia. Wydzielina wpływa pozytywnie na utrzymanie odpowiedniego pH dla enzymów trzustkowych i jelitowych, zapewniając prawidłową pracę motoryczną dla jelit. Podczas spożywania posiłków, które są bogate w tłuszcze, w dwunastnicy zostaje uwalniana cholecysokinina. Jest to związek, który stymuluje skurcz pęcherzyka żółciowego, a także wypływ żółci do dwunastnicy. Pęcherzyk doprowadza także do zagęszczenia żółci, która wydzielana przez narząd wątroby staje się rozcieńczona i jaśniejsza nawet dziesięciokrotnie. Jest to tzw. żółć wątrobowa, natomiast ta zmagazynowana w pęcherzyku i bardziej gęsta, nazywana jest żółcią pęcherzykową. Żółć wątrobowa wykorzystywana jest w procesie trawienia w sytuacji, kiedy zaczyna brakować żółci pęcherzykowej.


Jakie mogą być objawy związane z nieprawidłowym działaniem pęcherzyka żółciowego?

Do najczęściej występujących schorzeń woreczka żółciowego można zaliczyć:

  • kamicę pęcherzyka żółciowego,
  • zapalenie woreczka żółciowego,
  • choroby nowotworowe.

Kamica pęcherzyka żółciowego wywołana jest przez złogi cholesterolu, które wytracane są z żółci. W tej sytuacji żółć nie radzi sobie z odpływem do dwunastnicy, czego skutkiem jest jej gromadzenie się w woreczku żółciowym. Wydzielina zaczyna stopniowo pęcznieć, a ścianki woreczka działają agresywnie na zakończenia nerwowe, które znajdują się w otrzewnej. Powoduje to silny i ostry ból brzucha, który zbagatelizowany może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. 




Zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje w sytuacji kiedy pojawia się niedrożność przewodów żółciowych wywołana złogami, a nawet kamieniami żółciowymi. Na skutek tego dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej pęcherzyka, a w następstwie do infekcji i ciężkiego stanu zapalnego. Jeżeli objawy się nasilają należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby nie doprowadzić do nagromadzenia się ropy, która może zagrażać życiu i zdrowiu. 


W jaki sposób należy leczyć pęcherzyk żółciowy?

Wiele osób cierpiących na problemy trawienne związane z nieprawidłowym działaniem woreczka żółciowego może zastosować najprostsze leczenie farmakologiczne. Leki przeciwbólowe potrafią działać także rozkurczowo, przynosząc ulgę podczas nieprzyjemnych dolegliwości. Inaczej jest w sytuacji kiedy zostanie zdiagnozowane ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. W takiej sytuacji niezwłoczne jest przeprowadzenie zabiegu polegającego na usunięciu woreczka. W obu przypadkach należy pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych będzie w tej sytuacji koniecznością, dlatego osoby, które podjęły się usunięcia pęcherzyka żółciowego muszą zastosować dietę lekkostrawną. 


Zastosowanie odpowiedniej diety podczas problemów z pęcherzykiem żółciowym 

W przypadku występowania kamicy nerkowej lub nowotworów pęcherzyka żółciowego niezwykle ważne jest zastosowanie diety, pomagającej utrzymać odpowiednie trawienie. Warto spożywać produkty bogate w błonnik, które mogą obniżać ryzyko związane z wystąpieniem chorób nowotworowych. Dieta lekkostrawna składająca się z takich produktów jak: chude mięso, nabiał, pieczywo i warzywa pomoże wielu pacjentom pozbyć się kłopotów z trawieniem. Warto zaznaczyć, że przy wykonaniu zabiegu cholecystektomii (usunięcie woreczka żółciowego) stosowanie produktów z błonnikiem powinno być ściśle skonsultowane z lekarzem oraz dietetykiem. 

 

Źródła:

1. Niewydolność przewodu pokarmowego - przyczyny i następstwa. Marek A. Pertkiewicz, Oddział Kliniczny Żywienia i Chirurgii (KŻC), Czerniakowska 231, Warszawa 00-416, Poland.

2. Maciej Bienkiewicz, Ewa Bator, Monika Bronkowska Katedra Żywienia Człowieka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej.

3. J. Dzieniszewski, M. Jarosz, Kamica żółciowa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.

4. R. Sonnenschmidt, Medycyna holistyczna. Tom 2. Wątroba i pęcherzyk żółciowy, Vital, Białystok 2019.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Fizjoterapeutka
Kinga Siwiaszczyk
Kinga Siwiaszczyk Osteopatka
Filip Skowron
Filip Skowron Fizjoterapeuta