Pierwsza wizyta u Fizjoterapeuty

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Czy przed Twoją pierwszą wizytą u fizjoterapeuty towarzyszy Ci stres? Siedząc w poczekalni masz myśli, żeby jednak stąd wyjść i nie wracać? Jeśli choć w jakimś małym procencie Twoje odpowiedź są twierdzące, to spokojnie, większość ludzi przez to przechodziła.

Oczywiście nie znaczy to, że fizjoterapeuty należy się bać. Wręcz przeciwnie, na drugą wizytę zjawisz się już z uśmiechem na twarzy. Postaramy się o to dzięki m.in. masażowi na ból pleców w Krakowie. Każda nowa aktywność, wizyta w nowym miejscu jest stresująca. Instynkt pierwotny ostrzega Nas i stawia w stan czujności w sytuacji której nie znamy. Plus pojawia się często syndrom białego fartucha, choć fizjoterapeuta wcale nie musi go nosić. Tak reaguje większość z Nas na zawód związany z zagadnieniami medycznymi.

Dlatego teraz postaram Ci się przybliżyć informację związane z pierwszą wizytą. W tekście znajdziesz wiele informacji oraz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Wyjaśnię krok po kroku czego możesz się spodziewać i jak przebiega wizyta. Jak należy przygotować się do terapii, kolejnych wizyt. Co należy ze sobą zabrać. Po przeczytaniu wpisu mam nadzieję, że swojego fizjoterapeutę postrzegać będziesz jako dobrego znajomego pomagającego Ci lepiej funkcjonować, niż osobę z horroru która znęca się przy użyciu narzędzi tortur.


Przygotowania do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty

Zanim przekroczymy próg gabinetu fizjoterapeuty po raz pierwszy, warto abyśmy zadbali o kilka rzeczy. Ułatwi to Nam oraz specjaliście pierwszą wizytę i sprawi, że przebiegnie ona sprawnie. Przecież wszyscy mamy na celu, aby jak najefektywniej wykorzystać czas na rehabilitację.


Dobry specjalista to podstawa

Wybór odpowiedniej placówki i specjalisty może przyprawić o ból głowy. Jednak przed umówieniem się na wizytę warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie informacji. Sprawdźmy, czy polecany przez panią w sklepie specjalista faktycznie ma dobre opinie oraz odpowiednie wykształcenie.

Warto zwrócić uwagę ile osób poleca daną placówkę lub konkretnego specjalistę. W dobie napływu informacji w internecie możemy znaleźć opinie, wykształcenie i doświadczenie osób pracujących w danym miejscu. Dobry specjalista chętnie opowiada o swoim doświadczeniu i zdobytej wiedzy. Na naszej stronie możesz zapoznać się z całym zespołem, dzięki czemu zapewnisz sobie skuteczną rehabilitacje w Nowej Hucie.


Które wyniki badań zabrać na wizytę?

Tutaj odpowiedź mogłaby być bardzo krótka – wszystkie! Oczywiście nie mam tutaj zamiaru sugerować, że książeczka szczepień z podstawówki będzie niezbędna. Zabierzmy ze sobą po prostu jak najpełniejszą dokumentację medyczną dotyczącą danego problemu z którym przychodzimy do specjalisty.

W skład jej będą wchodzić wyniki badań, obrazu RTG, USG czy MRI wraz z opisami jeśli je posiadają. Im pełniejszy obraz będziemy mogli przedstawić tym skuteczniejszą decyzję Nasz fizjoterapeuta będzie mógł podjąć. A to od wyboru kierowanej terapii będą zależały Nasze postępy w pozbyciu się bólu czy najszybszego powrotu to pełni funkcjonalności.

Jeśli posiadamy jakieś współistniejące problemy zdrowotne również możemy zabrać na potwierdzenie odpowiednie badania. Mogą one okazać się całkowicie zbędne lub mające jednak wpływ na obecną sytuacje zdrowotną. Od naszego fizjoterapeuty zależy co uzna za przydatne, a co nie mające w ogóle związku.


O co należy również zadbać?

Wiele osób nie przykłada do tego uwagi, ale warto zadbać o Nasz posiłek w dniu wizyty. Lekkostrawne menu tego dnia i brak objadania się tuż przed wizytą zdecydowanie zagwarantują Nam lepsze samopoczucie. W czasie badań pełny żołądek nie jest Naszym sprzymierzeńcem. Może się okazać, że będziemy proszeni się położyć, wykonać określone ruchy itp. Jeśli dodatkowo cierpimy na refluks/zgagę to myślę, że zdajesz sobie sprawę z jakimi problemami może się to wiązać.

Choć na pierwszej wizycie nie koniecznie musi dojść już do terapii, to jednak warto zaopatrzyć się w wygodny stój. Jeśli wolimy, to przynieśmy go ze sobą i przebierzmy się na miejscu. Strój nie powinien krępować Nam w żaden sposób ruchów. Nasz specjalista z pewnością nie spojrzy krzywym okiem, kiedy nie założymy na wizytę garnituru lub sukienki balowej. Nawet sądzę, że dopiero wtedy mógłby się skrzywić.

Na końcu pamiętajmy o równie ważnej rzeczy. Nie spóźniajmy się na wyznaczoną Nam godzinę. Robimy tym sobie sami krzywdę, gdyż nie wykorzystujemy w pełni przeznaczonego dla Nas czasu. Nagminne spóźnianie się, niezależnie od profesji, również do kogo i z czym przychodzimy to brak szacunku dla czasu drugiej osoby.


Pierwsza wizyta – jak przebiega?


Rozmowa z pacjentem

W czasie Naszej pierwszej wizyty możemy się nastawić na dwie rzeczy: rozmowę i badanie funkcjonalne. To w czasie rozmowy specjalista wypyta Nas o wszystkie ważne elementy które będą miały wpływ na podjęta terapię. Opiszemy swoje dolegliwości i problemy zdrowotne jakie Nam towarzyszą. Również porozmawiamy o samej historii choroby i jak do tej pory przebiegało leczenie. To tutaj specjalista zapozna się z Naszymi wynikami badań które ze sobą zabierzemy.

Im więcej informacji uda się pozyskać tym lepsze postępowanie lecznicze uda się wdrożyć. Dlatego możemy przygotować się na serie pytań. Odpowiadajmy zawsze szczerze, nie róbmy z siebie twardziela/twardzielki jeśli coś Nas boli. Ukrywając niektóre fakty cała terapia może okazać się bezskuteczna, a w rzadkich przypadkach pogorszyć stan.

Przygotujmy sobie w głowie zawczasu odpowiedzi na pytania które mogą paść.

 • Z jakim problemem przychodzimy?
 • Jakie doskwierają Nam dolegliwości?
 • Jak bardzo nasilone są objawy z którymi przychodzimy?
 • W jakich okolicznościach się one pojawiają?
 • Kiedy przybierają na sile?
 • Czy jest to nowy problem?
 • Może występował już kiedyś?
 • Jaki czas się z nim zmagamy?
 • Jakie leczenie i zabiegi były stosowane do tej pory?
 • Przyniosły ulgę?
 • Na jakie choroby towarzyszące cierpimy?
 • Leczymy się u innych specjalistów?
 • Jak długo się na nie leczymy?
 • Czy przyjmujemy na stałe jakieś leki?

Badanie funkcjonalne – pierwsze badanie pacjenta

Samą rozmową Nasz fizjoterapeuta nie będzie wstanie ocenić pełnej dolegliwości. Po wstępnym wywiadzie nastąpi czynnościowe badanie narządu ruchu. Brzmi groźnie prawda? Nie musimy się jednak obawiać. Jest to badanie przeprowadzane, aby poznać jak funkcjonuje dana część ciała z którą mamy problem.

Specjaliście takie badanie pozwala zidentyfikować problematyczne obszary. Pozna jak działa Nasz układ ruchu, oceni zakres możliwego ruchu w danym stawie, sprawdzi siłę lub elastyczność Naszych mięśni. Tak samo jak mechanik sprawdza funkcjonowanie danego elementu w maszynie – czy spełnia swoją rolę, a jeśli nie to w jakim stopniu.

Zakres przeprowadzanego badania zależy w głównej mierze od zgłaszanych przez Nas problemów. Dlatego tak ważna jest początkowa rozmowa. Badanie opiera się na poruszaniu przez Nas lub przez fizjoterapeutę części ciała w celu wykonania zaleconych ruchów. Dzięki temu rehabilitant będzie mógł ocenić miejsce występowania problemu, stopień jego natężenia oraz czy nie występują powiązane problemy.


Skierowania na dodatkowe badania

W niektórych przypadkach może się okazać, że odbyty wywiad oraz badanie funkcjonalne nie pozwalają postawić jednoznacznej diagnozy. Fizjoterapeuta, aby mieć całkowity podgląd na sytuację, może zalecić nam wykonanie dodatkowych badań, czasem specjalistycznych. To wszystko by mieć jak największą pewność, że terapia będzie skuteczna.

Niezbędna może okazać się również konsultacja z lekarzem innej specjalizacji np. ortopedą, reumatologiem, neurologiem. Dopiero wtedy, po wykonaniu zaleconych badań i konsultacji fizjoterapeuta będzie posiadał pełen obraz na problem. Gdy diagnoza jest już postawiona, można opracować program leczenia wskazanego problemu.

Program leczenia

Po zaznajomieniu się z wynikami badań, przeprowadzonemu badaniu funkcjonalnemu i wywiadowi, rehabilitant może przejść do najważniejszej rzeczy dla pacjenta – programu leczenia. Wtedy również fizjoterapeuta może potwierdzić wskazywany problem w konsultacjach, lub wskazać inne możliwości wystąpienia danej przypadłości.

Razem z Nami omawiane zostaną optymalne metody leczenia. Z wykorzystaniem najnowszej wiedzy, zaproponowane zostaną kolejne kroki, czas trwania terapii oraz zabiegi rehabilitacyjne w Krakowie. Tak, abyśmy wiedzieli co będziemy konkretnie wykonywać i ewentualnie reagować jeśli pojawią się dodatkowe dolegliwości. W niektórych przypadkach rehabilitant może podczas pierwszej Naszej wizyty rozpocząć leczenie. Jednak to zależy w dużej mierze od zdiagnozowanej dolegliwości oraz zastosowanej do leczenia metody terapii.


Kolejne wizyty

W czasie kolejnych wizyt najważniejszą rzeczą, jest Nasza wiedza o tym jakim zabiegom fizjoterapeutycznym będziemy poddawani. Z uwagi na fakt, że różne zabiegi wymagają czasem różnego przygotowania się do nich. O tym jakie plan terapii został dla Ciebie opracowany i jakie są co do niego wymagania z Twojej strony możesz dopytać fizjoterapeutę lub personel pomocniczy w gabinecie rehabilitacyjnym.

W razie potrzeby zabierz ze sobą na kolejne wizyty komfortowy strój, a najlepiej strój sportowy. Spodnie dresowe, podkoszulek, wygodną bluzę i sportowe obuwie zawsze warto mieć w torbie wybierając się do swojego fizjoterapeuty na zajęcia. Jeśli odbywać się będą masaże lecznicze w Naszej placówce w Krakowie, załóż wygodną bieliznę.


Nasze zabiegi które Ci pomogą