Wypadanie włosów w ciąży – co robić?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Problem wypadania włosów w ciąży jest bardzo frustrujący. Przyjrzyjmy się, jakie mogą być jego przyczyny oraz jak powstrzymać wypadanie włosów w ciąży. Bardzo często słyszy się o tym, że w okresie ciąży cykl życia włosa wydłuża się, włosy stają się mocniejsze, grubsze, ich standardowa utrata ze 100 dziennie znacząco spada, a nawet pojawiają się nowe włosy.

W większości przypadków wypadanie włosów wzmaga się dopiero w okresie połogu, a nawet po nim. Poporodowe wypadanie włosów reguluje ich ilość. Kiedy więc przyszła mama zaczyna obserwować u siebie nadmierne wypadanie włosów, pojawia się niepokój i wątpliwości, czy wszystko jest na pewno w porządku, czy wypadanie włosów należy do normalnych objawów ciąży? Warto na wstępie zaznaczyć, że jeśli Twoja fryzura nie zyskała na objętości w stanie błogosławionym, wcale nie jesteś wyjątkiem. Ciąża bardzo mocno obciąża cały organizm, zachodzą w nim liczne zmiany, a dziecko pobiera duże ilości składników odżywczych, co w konsekwencji może powodować wypadanie włosów. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie mogą być przyczyny wypadania? Co możesz zrobić, by poprawić stan włosów? Jak sobie radzić, gdy włosy w ciąży nadmiernie wypadają?


Spis treści:

  1. Przyczyny wypadania włosów w ciąży
  2. Substancje odżywcze, które pomogą wzmocnić włosy
  3. Sposoby na wypadające włosy w ciąży
  4. Pielęgnacja włosów w trakcie ciąży


Przyczyny wypadania włosów w ciąży


Najczęstszym powodem wypadania włosów w ciąży jest jeden z poniższych lub nałożenie się na siebie kilku z nich jednocześnie. Są to przede wszystkim:

✅ Hormony

✅ Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

✅ Niedobory witamin i minerałów

✅ Stres

Czy eliminując powyższe przyczyny wypadania włosów, można liczyć na poprawę ich wyglądu?


Zmiany hormonalne a utrata włosów w ciąży

Gospodarka hormonalna kobiety w czasie ciąży przechodzi prawdziwą rewolucję. Bardzo często już w pierwszych miesiącach ciąży objawia się to zaburzeniami nastroju, wzmożoną wrażliwością, ale także zmianami zachodzącymi w ciele. Wśród nich mogą się pojawić zmiany w obrębie skóry głowy oraz pogorszenie kondycji włosów. Poza naturalnymi zmianami hormonalnymi bardzo popularne są w tym czasie problemy z tarczycą. Warto więc regularnie sprawdzać poziom TSH, FT3 i FT4. Zauważ, że poza nadmierną utratą włosów zaburzenia pracy tarczycy w ciąży mogą być bardzo niebezpieczne dla płodu.

Jeżeli tuż przed zajściem w ciążę odstawiłaś tabletki antykoncepcyjne, również musisz liczyć się z tym, że Twój organizm potrzebuje czasu, by odzyskać swoją naturalną równowagę.


Wpływ stresu i diety na ilość wypadających włosów

Zdarza się, że kobieta w ciąży przeżywa sielankowy okres swojego życia, a jej dni upływają na dbaniu o siebie oraz maluszka. Bardzo często jednak jest to czas wzmożonego stresu, szczególnie gdy w domu są już starsze dzieci, które wymagają opieki. Naturalne jest, że młoda mama nieustannie martwi się o rozwój maluszka w brzuchu, o czekający ją poród i to, jak sobie potem poradzi.

Kobieta, która w trakcie ciąży pracuje, zajmuje się domem, rodziną, bardzo często ma problem z tym, by zdrowo się odżywiać, a dieta w ciąży wymaga szczególnej uwagi. Niedobory witamin, żelaza oraz innych składników odżywczych pojawiają się bardzo często i mogą powodować wypadanie włosów.


Substancje odżywcze, które pomogą wzmocnić włosy

Jakie witaminy na wypadanie włosów warto przyjmować? Bardzo ważne jest, by przez całych 9 miesięcy stosować suplementy dla kobiet w ciąży. Ich skład ma za zadanie zaspokoić wzmożone zapotrzebowanie na minerały, wit. A, E, C, D, witaminy z grupy B.

Jeśli przyjmujesz suplementy witaminowo‒mineralne, ustal z lekarzem, czy jest to faktycznie potrzebne i wybierz te, które są niezbędne. Nie przyjmuj naraz kilku preparatów, w których występują te same witaminy i minerały.

cyt. "Poradnik żywienia kobiet w ciąży"

Pamiętaj też, że żadne preparaty nie zastąpią zbilansowanej diety. W czasie ciąży organizm wymaga zróżnicowanego menu. Co warto w nim uwzględnić, by powstrzymać problem wypadania włosów?


Jeżeli nie wiesz, jak skomponować swój jadłospis, skorzystaj z profesjonalnej konsultacji dietetycznej.


Sposoby na wypadające włosy w ciąży


Co zatem możesz zrobić, gdy w czasie ciąży włosy wypadają garściami? Zwróć uwagę na to, co jesz, a także dużo odpoczywaj. To podstawa. W czasie ciąży sen i relaks są ogromnie ważne. Staraj się unikać stresu. Każdego dnia poświęć chwilę tylko sobie. Poleż w wannie przy relaksującej muzyce, poczytaj dobrą książkę, wypij herbatę na tarasie. Wybierz cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność i pozwoli poczuć odprężenie. Jeżeli jednak bardzo niepokoi Cię wzmożone wypadanie włosów, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Wytłumacz mu, że okres wypadania włosów trwa zbyt długo, niepokoisz się ich stanem, martwisz się, że czeka Cię łysienie poporodowe, jeśli narodziny dziecka nie zahamują wypadania włosów. Zdecydowanie nie jest to sytuacja sprzyjająca ciąży. Stres z nią związany może dodatkowo napędzać problem.

Jakie badania należy zrobić przy wypadaniu włosów? Najczęściej lekarze zlecają w tego rodzaju przypadkach morfologię, poziom ferrytyny, OB, poziom witaminy B12, glukozy, TSH, poziom kortyzolu, hormony (estrogen, testosteron, progesteron, prolaktynę, FSH, androstendion).

Warto zwrócić uwagę, że wypadaniu włosów sprzyjają także źle dobrane kosmetyki, bezpośednia ekspozycja na słońce i przesuszona skóra głowy. Prawidłowa pielęgnacja odgrywa tu więc ogromnie istotną rolę.


Pielęgnacja włosów w trakcie ciąży


Jeżeli zależy Ci na poprawie zdrowia włosów, powinnaś wprowadzić również pewne zmiany w ich pielęgnacji. Warto w tym czasie zrezygnować z farbowania włosów środkami chemicznymi, robienia trwałej oraz przeprowadzania innych zabiegów, które mogą wpłynąć niekorzystnie na ostateczną kondycję fryzury.

Można je myć według potrzeb,

cyt. " Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciąży oraz laktacji"

W okresie wypadania włosów dobrze jest wybierać kosmetyki delikatne, o maksymalnie naturalnym składzie. Stan włosów poprawi się również, gdy zadbasz o skalp. Czy masz świadomość tego, jak ważna jest właściwa pielęgnacja skóry głowy? Zacznij stosować peelingi do skóry głowy i nawilżaj ją za pomocą wcierek. Zadbany skalp ma duży wpływ na wzrost włosów. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakich miesiącach najczęściej wypadają włosy. Z reguły wypadanie włosów garściami nie ma związku z samą porą roku, lecz suche powietrze, przebywanie w nagrzewanych pomieszczeniach, noszenie czapki, wszystko to może nasilić ten przykry objaw.


Podsumowanie - wypadanie włosów u kobiet

Ile może trwać wypadanie włosów? Niektóre kobiety zauważają, że już na początku ciąży nadmiernie wypadają im włosy, inne doświadczają problemu dopiero w III trymestrze. Ostatecznie wszystko jest uzależnione od przyczyny. Zwykle wyregulowanie poziomu hormonów, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, dużo snu i ograniczenie stresu pomaga odzyskać równowagę, powstrzymać wypadanie włosów i przywrócić prawidłowy przyrost włosów.

Miej na uwadze, że osłabione ciążą włosy mają prawo gorzej wyglądać, lecz kiedy zaczynają wypadać w czasie ciąży, należy sprawdzić przede wszystkim ogólny stan zdrowia. Skonsultuj ze swoim lekarzem obawy, zrób odpowiednie badania, a w międzyczasie zwróć szczególną uwagę na to, jaki prowadzisz tryb życia.


Bibliografia:

Magdalena Makowska-Donajska, Lidia Hirnle, Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, str. 167-170.

Dorota Świątkowska, Poradnik żywienia kobiet w ciąży, rozdz. 3.

dr hab. n. med. Aldona Kowalska, Nideoczynność tarczycy podczas ciąży.

Nasze zabiegi które Ci pomogą