Zapalenie ścięgna Achillesa - fizjoterapia na pomoc

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
W dzisiejszym poście poruszymy temat tendinopatii ścięgna Achillesa, potocznie nazywanej zapaleniem- kolejnej kontuzji, która dotyka najczęściej osoby uprawiające aktywność fizyczną opierającą się na bieganiu.

Czym jest ścięgno Achillesa?


inaczej piętowe jest utworzone przez ścięgna mięśni brzuchatego łydki oraz mięśnia płaszczkowatego i kończy się przyczepem na guzie piętowym. Jest to bardzo mocna struktura, jednakże w czasie biegu musi ona przenosić bardzo duże obciążenia. W centrum osteopatycznym OsteoMedic w Krakowie zajmujemy się także tym schorzeniem. 

W wielu przypadkach te powtarzalne wysiłki, tarcie między ścięgnem, a otaczającą go pochewką ścięgnistą oraz zaburzenie ukrwiena w tym rejonie zwiększają podatność na mikrourazy, przeciążenia i dysfunkcje w jej obrębie.


Uszkodzenie ścięgna Achillesa może przybierać wiele form, natomiast cechą charakterystyczną dla nich jest powstawanie bólu w obrębie samego ścięgna, pięty lub otaczającej okolicy, który wzrasta w czasie stawania na palce, a także wchodzenia i schodzenia ze schodów. Często dyskomfort pojawia się rano, tuż po wstaniu z łóżka, czemu może towarzyszyć także wrażenie sztywności.

Oprócz bólu może wystąpić obrzęk, a z biegiem czasu w wielu przypadkach wyczuwalne jest także zgrubienie na przebiegu ścięgna. Czynnikami predysponującymi do powstania tego schorzenia są wielokrotne przeciążenia, a więc nieadekwatnie dobrany trening do możliwości organizmu, nagłe bądź zbyt intensywne zwiększenie obciążenia, brak regeneracji. Aby skorzystać z profesjonalnej pomocy zapraszamy na zabieg fizjoterapeutyczny w Krakowie.

Ten typ przeciążeń pojawia się często u osób, które biegają w terenach pagórkowatych, gdzie potrzebna jest duża ilość podbiegów i zbiegania z góry. Przyczyną powstawania tendinopatii ściegna Achillesa mogą być także osłabiony i nieeleastyczny mięsień trójgłowy łydki, zaburzenia biomechaniki kończyn (np. kolana szpotawe, płaskostopie, zmniejszona mobilność stawów skokowych).

Kiedy czujemy nasilający się ból w okolicy ścięgna Achillesa warto wybrać się do ortopedy w celu postawienia dokladnej diagnozy problemu, a także do fizjoterapeuty, który pomoże szybciej wrócić do normalnego trybu treningu oraz zabobiec nawrotom przeciążeń.

Pierwszą wskazówką w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych w przypadku 1pojawienia się pierwszych objawów będzie zredukowanie intensywności treningu, pamiętając jednak o wykonywaniu ćwiczeń, które bez znacznego obciążenia będą wzmacniać mięśnie łydki- np. obciąganie palców, pływanie, ćwiczenia z taśmą.

Należy dodać także ćwiczenia eksentryczne mięśnia trójgłowego (takie przy których mięsień ulega wydłużeniu). Jeśli pojawił się obrzęk pomocne może okazać się schładzanie okolicy ścięgna, a także uniesienie kończyny powyżej poziomu serca.

Pomocne będzie rolowanie, a także rozciąganie łydki. Dodatkowo, jeśli przyczyną było zaburzenie biomechaniki kończyny, warto włączyć celowaną pracę nad zdiagnozowanym problemem. W stanie ostrym można także wspomóc leczenie zabiegami z zakresu fizykoterapii, a także kinesiotapingiem. Wszystkie osoby, które odczuwają dolegliwości w obrębie ścięgna Achillesa i chcą zadbać o swoje zdrowie zapraszamy serdecznie do OsteoMedic na zabieg fizjoterapii w Krakowie.

Nasze zabiegi które Ci pomogą