Mogą również sygnalizować chorobę. Jeśli ból jelit pojawia się nagle i nie ustępuje przez dłuższy czas, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę złego samopoczucia. Ból jelita cienkiego lub grubego należy skontrolować u gastroenterologa.
Spis treści:
Jakie są przyczyny bólu brzucha i skurczów jelit?
Gdzie bolą jelita?
Które choroby jelit są przyczyną bólu jelita grubego
Inne przyczyny bolących jelit
Ból jelit — nagromadzenie gazów
Ból jelit po jedzeniu
Ból w jelitach – kiedy operacja jest niezbędna?
Jakie są sposoby na ból jelit? Jak go leczyć?
Przeczytaj także nasze poprzednie artykuły z tej serii:
👉 Jelita a ból kręgosłupa - fizjoterapeuta na pomoc
👉 Jak prawidłowo dbać o nasze jelita?
Jakie są przyczyny bólu w jamie brzusznej i skurczów jelit?
Najczęstszą przyczyną bólu w jamie brzusznej i skurczów jelit są zaburzenia w pracy układu pokarmowego. Mogą one wynikać z nieprawidłowej diety, czy nadwrażliwości na składniki pokarmowe. Ból brzucha może być również skutkiem choroby. Dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. U kobiet w ciąży ból jelit może się nasilać, gdyż w tym czasie trawienie ulega spowolnieniu.
Ból jelit – jakie są najczęstsze przyczyny skurczów?
✅ zatrucie pokarmowe,
✅ stres,
✅ nieprawidłowa dieta,
✅ zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO),
✅ alergie lub nietolerancje pokarmowe,
✅ nietolerancja laktozy,
✅ przewlekłe zaparcia,
✅ schorzenia jelit, takie jak: zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba wrzodowa dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna, nieswoiste zapalenie jelit, raka jelita, choroba uchyłkowa jelit.
Gdzie bolą jelita?
Jelita znajdują się w jamie brzusznej, są częścią przewodu pokarmowego. Ich łączna długość może wynosić nawet ponad 7 metrów (jelito cienkie mierzy od 4 do 6 m, natomiast wielkość jelita grubego to 1,5 m). Dlatego bez dodatkowych badań diagnostycznych trudno jest określić przyczynę dolegliwości bólowych. Dyskomfort może dotyczyć prawej strony brzucha lub być zlokalizowany po lewej stronie brzucha, a dokładniej:
✅ w prawym górnym kwadracie jamy brzusznej,
✅ w lewym dolnym kwadracie jamy brzusznej,
✅ w prawym górnym kwadracie jamy brzusznej,
✅ w lewym dolnym kwadracie jamy brzusznej,
✅ w podbrzuszu,
✅ w nadbrzuszu,
✅ w okolicy pępka.
Jak bolą jelita?
Ból jelit zwykle jest nieprzyjemny. Ma charakter: kolkowy, nawracający, łagodny, kurczowy, ciągły, czy silny (kłujący ból brzucha bywa trudny do zniesienia). Mogą towarzyszyć mu wymioty, zaparcia, czy wzdęcia (które często wywołują ból jelita).
Które choroby są najczęstszą przyczyną bólu jelita grubego?
Choroby mogą powodować ból jelita grubego - objawy zlokalizowane są najczęściej w prawym dolnym kwadracie jamy brzusznej lub na spodzie, po lewej stronie brzucha. Jednak nie jest to regułą. Aby poznać przyczynę dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie badań diagnostycznych.
Ból jelita grubego po prawej stronie może być spowodowany jego niedrożnością lub zapaleniem. Z kolei ból jelita grubego po lewej stronie w dolnym kwadracie jamy brzusznej może świadczyć o chorobie końcowego jego odcinka. Przyczyną dolegliwości może okazać się wrzodziejące zapalenie jelita.
Pozostałe schorzenia, które mogą dawać nieprzyjemne dolegliwości pochodzące z jelita grubego to: choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego, rak jelita, a także zapalenie (uchyłków jelita, nieswoiste, niedokrwienne lub rzekomobłoniaste).
Czynnikami odpowiedzialnym za wystąpienie i przebieg nieswoistych zapaleń jelit często są: nieodpowiednia dieta, związki chemiczne zawarte w pożywieniu i otoczeniu człowieka, bakteryjna flora jelitowa oraz palenie tytoniu.
Inne przyczyny bolących jelit
Kłujący ból w jelitach może być także objawem alergii pokarmowej. Często pojawia się po spożyciu mleka lub jego przetworów i towarzyszą mu wzdęcia, a nawet biegunka. Bólom jelit spowodowanym uczuleniem możemy zapobiec, jednak wymaga to samodyscypliny. Należy wykluczyć z diety pokarmy, które nam szkodzą.