Jelita a ból kręgosłupa - fizjoterapeuta na pomoc

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Dolegliwości bólowe to sygnał ze strony organizmu, którego nie powinniśmy ignorować. Przyczyny często mogą okazać się błahe, ustępują samoistnie i nie wymagają interwencji lekarza. Niekiedy jednak ból może być pierwszym symptomem rozwijającej się w organizmie choroby. Szybka reakcja może uchronić nas przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Nasz organizm to system naczyń połączonych, jeśli wysyła nam niepokojące komunikaty, pomocy w ich interpretacji powinniśmy szukać w gabinecie lekarza. Ból pleców jest jednym z takich komunikatów - czy wpadlibyśmy na to, że tak manifestują się problemy ze strony układu trawiennego?


Spis treści:

  • Ból pleców 
  • Jelita - ich rola i wpływ na funkcjonowanie organizmu
  • Jak zadbać o kręgosłup, kiedy problem tkwi w jelitach?


Poznajcie kilka  ciekawostek o pracy jelit i wpływu na nasz organizm 👇



Ból pleców 

Na ból odczuwany w okolicy kręgosłupa skarży się 80% społeczeństwa. Ból pleców jest zarazem jedną z najczęstszych przyczyn, z powodu których odwiedzamy gabinety lekarskie. Możliwych źródeł dolegliwości jest naprawdę wiele, te najbardziej typowe, to:

🔷 choroba zwyrodnieniowa;

🔷 dyskopatia;

🔷 reumatoidalne zapalenie stawów;

🔷 osteoporoza;

🔷 przepuklina;

🔷 dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego;

🔷 zapalenie więzadeł i przyczepów mięśniowych;

🔷 nowotwory kręgosłupa. 


Rodzaje bólu pleców

Należy pamiętać o tym, że ból pleców jest jedynie objawem, a nie jednostką chorobową. Zdiagnozowanie źródła dolegliwości to pierwszy krok na drodze do skutecznego leczenia. Odpowiadając na pytanie „gdzie boli?”, postarajmy się być jak najbardziej precyzyjni. Jeśli jednak ból jest rozległy i/lub promieniujący, spróbujmy oprzeć nasze wskazanie na jednej z trzech głównych lokalizacji:

🦴 odcinek szyjny kręgosłupa - to najczęściej nerwobóle wynikające ze stresu, nieprawidłowej postawy oraz zmian zwyrodnieniowych;

🦴 odcinek piersiowy kręgosłupa - ból na tym odcinku nazywany jest „rwą piersiową” i może być wynikiem urazów, infekcji, długotrwałego stresu, zwyrodnień, reumatyzmu, zmian nowotworowych oraz.. ciąży i menopauzy;

🦴 odcinek lędźwiowy kręgosłupa - tzw. ból krzyża, to często ból urazowy, spowodowany przeciążeniem mięśni lub gwałtownym ruchem. Pojawia się również wtedy, kiedy ciało znajduje się zbyt długo w jednej pozycji. Może być też jednym z nietypowych objawów problemów z układem trawiennym.




Kiedy ból pleców powinien być powodem wizyty u lekarza?

Ból może mieć wiele różnych przyczyn, ale jest zjawiskiem naturalnym i nie powinniśmy wpadać z jego powodu w niepotrzebną panikę. Jeśli jednak dolegliwości bólowe utrzymują się przez okres dłuższy niż trzy miesiące, wskazana jest konsultacja lekarska. Ból przewlekły, który nie minął po takim czasie, nie minie już samoistnie. 


Jelita - ich rola i wpływ na funkcjonowanie organizmu

Jelita dzielimy na dwa główne odcinki - jelito cienkie oraz jelito grube. Jelita jako część układu pokarmowego, grają ważną rolę w procesie dostarczania i wchłaniania pokarmu


Kondycja naszych jelit bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Już od dawna wiadomo, że zaburzenia równowagi we florze bakteryjnej jelit mogą mieć daleko idące konsekwencje dla ogólnego samopoczucia, wliczając w to depresję i zaburzenia lękowe. Jelita zapewniają również sprawną pracę układu odpornościowego, dzięki czemu rzadziej chorujemy. Podsumowując - kondycja jelit ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zadbanie o właściwą dietę i aktywność fizyczną pomoże usprawnić ich pracę.


Zaburzenia w pracy jelit a bóle kręgosłupa

W jaki sposób zła dieta może oddziaływać negatywnie na kondycję kręgosłupa? Tylko na pierwszy rzut oko może dziwić fakt korelacji problemów trawiennych i bólu pleców. Złe nawyki żywieniowe, często idące w parze z brakiem aktywności fizycznej, prędzej czy później zamanifestują się w postaci wzdęć i niestrawności. Ignorowanie i bagatelizowanie tych dolegliwości może skutkować coraz poważniejszymi skutkami zdrowotnymi.


Jeśli borykamy się ze wzdęciami brzucha, oznacza to, że nasze jelita są nadmiernie napięte i pobudzają receptory bólowe. Nic złego nie dzieje się, gdy dochodzi do tego sporadycznie. Niestety w przypadku nawracających problemów ze wzdęciami, pobudzanie receptorów bólowych powoduje przykurcze w głębokich warstwach mięśni otaczających kręgosłup. 


Ogranicza to ruchomość w niektórych kręgach oraz rodzi przeciążenia w innych. Przeciążenia kręgosłupa objawiają się właśnie bólami pleców

Wzdęcia powodują ból pleców za sprawą jeszcze innego mechanizmu - częste napięcia jelit zaburza funkcje oddechowe w odcinku brzusznym, wpływając niekorzystnie na pracę przepony i powodując tworzenie się przykurczy. „Ciężar” oddychania przenosi się do odcinka żebrowego i powoduje przeciążenia - również odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 


Jak zadbać o kręgosłup, kiedy problem tkwi w jelitach?

Przewlekły ból pleców może prowadzić do powstania nowych i pogłębiania się obecnych już zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa. Jeśli jego przyczyna leży w nieprawidłowej pracy jelit, należy działać dwutorowo - starając się odciążyć kręgosłup oraz wspomóc układ trawienny.

zmiana nawyków żywieniowych - dieta przyjazna jelitom jest dietą lekkostrawną, ubogą w błonnik, ograniczającą spożycie roślin strączkowych oraz wzdymających warzyw i owoców. Do codziennego jadłospisu powinny zawitać chude mięsa oraz nabiał, oczyszczone produkty zbożowe (o niskiej zawartości błonnika), woda, napary z ziół, przyprawy wspomagające trawienie (koper włoski, kminek). Posiłki powinny być mniejsze, ale jadane częściej. Należy unikać smażonych potraw oraz odgrzewania jedzenia.

aktywny tryb życia - absolutne minimum ruchu to półgodzinny trening wykonywany co najmniej trzy razy w tygodniu. Warto dołożyć do tego aktywne spędzanie czasu wolnego - rower, rolki lub pływanie. Nadmierne forsowanie się nie jest wskazane, zwłaszcza jeśli ciało nie jest do tego przygotowane.

ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie oraz wykonywanie prawidłowych wzorców ruchowych - jeśli nie wiemy, jak zacząć, pomoże nam w tym fizjoterapeuta lub fizykoterapeuta.


Opisywane w artykule przypadłości często wymagają holistycznego podejścia i lekarza, który jest w stanie połączyć w całość pozornie niezwiązane ze sobą dolegliwości. Takim lekarzem jest osteopata. 

Osteopatia zajmuje się diagnostyką i leczeniem narządów ruchu, wykorzystując do tego terapię manualną. Masaż ma w założeniu zmniejszać ucisk struktur nerwowych, które powodowały u pacjenta ból. Do uzyskania poprawy potrzebne jest odbycie serii zabiegów, na początku terapii przykre dolegliwości mogą się zaostrzyć. Mając jednak na uwadze rosnące zapotrzebowanie na usługi świadczone przez lekarzy osteopatów i wczytując się w opinie zadowolonych pacjentów - może warto zaryzykować?


Źródła:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-spinal-problems-cause-digestive-issues#summary

https://www.nowafarmacja.pl/blog/dieta-jelitowa-co-jesc-czyli-jaka-dieta-na-jelita

https://arturjobda.pl/jelita-a-bol-kregoslupa-cz-2-cz-1


Nasze zabiegi które Ci pomogą