Masaż dla kobiet w ciąży - dlaczego warto

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Ciąża to bardzo wyjątkowy, ale również trudny okres w życiu kobiety. W organizmie zachodzi szereg zmian związanych z rozwojem dziecka, a niektóre z nich odpowiedzialne są za wywoływanie dyskomfortu. Bóle kręgosłupa, obrzęk nóg oraz zmęczenie i stres to problemy, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się dziś na regularne korzystanie z masażu dla kobiet w ciąży, który skutecznie pomaga załagodzić wymienione dolegliwości.

Spis treści:

  • Masaż prenatalny - czym jest masaż dla kobiet w ciąży?
  • Masaż dla kobiet w ciąży - kiedy i dlaczego warto go stosować?
  • Zalety wykonywania masażu podczas ciąży.
  • Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?
  • Masaż dla kobiet w ciąży - przeciwwskazania.
  • Gdzie najlepiej wykonać masaż prenatalny?


Masaż prenatalny - czym jest masaż dla kobiet w ciąży?

Masaż dla kobiet w ciąży nazywany jest inaczej masażem prenatalnym. Jest to rodzaj masażu przeznaczony dla kobiet w ciąży i ukierunkowany jest na łagodzenie dolegliwości jej towarzyszących. Masaż opiera się głównie na technikach masażu klasycznego. W zależności od stopnia zaawansowania ciąży, stosowane są odpowiednie sekwencje ruchów, które dopasowane są do rodzaju aktualnie odczuwanych przez kobietę dolegliwości. 

Masaż prenatalny jest w ostatnim czasie bardzo popularny i uznawany za jeden z ważniejszych elementów opieki w trakcie ciąży. Podczas masażu prenatalnego kobieta najczęściej ułożona jest w pozycji bocznej, z pomocą specjalnej poduszki lub na plecach. W wyjątkowych przypadkach, ze względu na komfort ciężarnej, zabieg wykonywany jest w pozycji siedzącej lub nawet na brzuchu. Ruchy wykonywane w trakcie masażu są bardzo delikatne i w żaden sposób nie zagrażają ciąży.


Masaż dla kobiet w ciąży - kiedy i dlaczego warto go stosować?

Masaż prenatalny powinno się wykonywać między 3 a 8 miesiącem ciąży. Jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Rozpoczęcie stosowania masażu powinno zawsze być poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym ciążę. Często również zdarza się, że to właśnie ginekolog zaleca swoim pacjentkom masaż prenatalny i podsuwa pomysł zainwestowania w taką formę relaksu. Wszystko to ze względu na pozytywny wpływ na samopoczucie młodej mamy. Jest to również jedna z dobrych metod przygotowujących organizm do samego porodu. Masaż dla kobiet w ciąży warto wykonywać również ze względu na to, że skutecznie pomaga zlikwidować dolegliwości bólowe pleców i nóg, zmniejsza obrzęk stóp, zapobiega żylakom oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną, oraz psychiczną kobiety. Zdrowie i komfort psychiczny młodej mamy są niezwykle ważne podczas całego okresu ciąży.


Zalety wykonywania masażu podczas ciąży

Korzyści płynące z masażu prenatalnego potwierdzane są przez wielu ekspertów, w tym między innymi tych z "Health & Parenting". Do najczęściej wymienianych zalet masażu w ciąży należą:

  • skuteczne zapobieganie i zwalczanie bólów pleców, mięśni oraz stawów,
  • poprawa krążenia krwi oraz limfy,
  • zapobieganie obrzękom nóg,
  • zmniejszanie poziomu stresu i niepokoju,
  • zapobieganie powstawaniu rozstępów i ogólna poprawa kondycji skóry,
  • działanie relaksujące i odstresowujące,
  • poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego ciężarnej kobiety.


Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?

Masaż prenatalny składa się tak dobranych technik i ruchów, które nie zagrażają zdrowiu matki i dziecka. Niemniej jednak musi być on wykonany przez wykwalifikowanego specjalistę, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje w tym zakresie. Dobrze wykonany masaż jest całkowicie bezpieczny dla młodej mamy. Trzeba jednak pamiętać, aby w trakcie zabiegu poinformować masażystę, jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości lub dyskomfort. Nie zaleca się również wykonywania masażu w pierwszym trymestrze oraz w ostatnim miesiącu ciąży. Masaż nie powinien być też wykonywany, jeśli istnieją ku temu jakiekolwiek przeciwwskazania stwierdzone przez lekarza prowadzącego. 




Masaż dla kobiet w ciąży - przeciwwskazania

Wszystkie zabiegi wykonywane w trakcie ciąży muszą być za każdym razem konsultowane z lekarzem prowadzącym. Masaż dla kobiet w ciąży jest korzystny dla ich zdrowia i samopoczucia tylko pod warunkiem, że pozwala na to ich ogólny stan zdrowia. Przeciwwskazaniem dla wykonania masażu prenatalnego są wszystkie stany, które zagrażają donoszeniu ciąży, Do przeciwwskazań do wykonywania masażu prenatalnego zalicza się między innymi:

  • ogólne złe samopoczucie kobiety (mdłości, wymioty, zawroty głowy),
  • nadciśnienie spowodowane ciążą,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • zaburzenia rozwoju płodu,
  • powikłania ciążowe,
  • ryzyko przedwczesnego porodu,
  • cukrzyca ciążowa,
  • choroba sercowo-naczyniowa,
  • stany zapalne w organizmie,
  • występowanie dużych obrzęków,
  • występowanie silnych i nagłych bólów głowy,
  • przedwczesny poród w trakcie poprzedniej ciąży,
  • pozostałe schorzenia oraz problemy, które lekarz prowadzący uzna za przeciwwskazanie do masażu.




Gdzie najlepiej wykonać masaż prenatalny?

Masaż prenatalny znajduje się w ofertach wielu salonów masażu, SPA oraz gabinetów rehabilitacji i OsteoMedic. Nie wszędzie jednak wykonywane są one przez odpowiednio wykwalifikowany personel. Podczas wyboru salonu trzeba więc zapytać o doświadczenie oraz kwalifikacje osoby, która miałaby wykonywać taki masaż. Najlepiej, jeśli jest on wykonywany przez fizjoterapeutę. Do zabiegu potrzebne są również specjalne kosmetyki, które również powinny być dobrane specjalnie dla kobiet ciężarnych. Warto zatem również zapytać o ich markę lub skład, aby mieć pewność, że są bezpieczne dla mamy i dziecka. Idealnym wyborem będą więc gabinety, w których wykorzystywane są kosmetyki na bazie naturalnych składników. Wybierając gabinet masażu, dobrze jest również wspomóc się opiniami innych klientek, na przykład recenzjami i komentarzami dostępnymi w internecie.

Masaż dla kobiet w ciąży bez wątpienia jest dobrą formą radzenia sobie z negatywnymi dolegliwościami, które niestety występują w trakcie ciąży. W celu rozładowania stresu, zrelaksowania się i odpowiedniego przygotowania do porodu warto zainteresować się takim zabiegiem. Najważniejsze jednak, aby taki zamiar skonsultować z lekarzem, który prowadzi ciążę oraz odpowiednio wybrać miejsce, w którym będą wykonywane masaże. Zadbanie o wykwalifikowanego i doświadczonego masażystę jest niezmiernie istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa mamie i nienarodzonemu dziecku.

Nasze zabiegi które Ci pomogą