Obciążenie – wróg, czy przyjaciel naszych krążków międzykręgowych? 🧐👀🔍

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Gdy bolą nas plecy, unikamy nadmiernego poruszania naszym kręgosłupem, często spędzając czas w pozycji leżącej i bezruchu. W tym poście pokażemy Wam, dlaczego ruch i obciążanie kręgosłupa są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Zmiany w obrębie krążków międzykręgowych mają niewielkie powiązanie z bólem pleców. Wraz z wiekiem są zupełnie fizjologiczne. Zwyrodnienie krążka jest jednym z elementów fizjologicznego procesu starzenia się i występuje powszechnie u osób, które nie zgłaszają żadnych dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa.


❗Wśród pacjentów zgłaszających ból pleców, poziom zaawansowania zmian w obrębie dysku wykazuje słabą korelację ze stopniem nasilenia opisywanych przez nich objawów bólowych.


🧑🏼 🔬 Badania wykazały brak powiązania między zmianami degeneracyjnymi w obrębie krążków międzykręgowych a wystąpieniem bólu kręgosłupa w przyszłości.


❗Ruch jest potrzebny, aby odżywić krążek międzykręgowy


Krążek zbudowany jest z pierścienia włóknistego oraz jądra miażdżystego, którego 80% stanowi woda. Połączenie to, prowadzi do powstania wewnątrz krążka pewnego rodzaju „poduszki” absorbującej wstrząsy i dającej mu zdolność do odkształcania się. Wymiana związków odżywczych i metabolitów w obrębie krążków międzykręgowych zachodzi dzięki naprzemiennemu obciążania i odciążanie krążka. Dlatego ruch i zmienne obciążenie są niezbędnymi elementami dla utrzymania zdrowia dysku.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Jagoda Potoczek
Jagoda Potoczek Fizjoterapeutka
Agnieszka Zaleska-Czapla
Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapeutka
Filip Skowron
Filip Skowron Fizjoterapeuta/Osteopata
Mikołaj Wielgus
Mikołaj Wielgus Fizjoterapeuta
Maria Przybyło
Maria Przybyło Fizjoterapeutka