Prawidłowa postawa - jak o nią zadbać?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Prawidłowa postawa to coś więcej niż stanie prosto, dzięki czemu wyglądasz lepiej. Ma ona na Ciebie wpływ długofalowy. Tak jak incydentalne garbienie nie zaburzy Twojej prawidłowej sylwetki, tak pojedyncze ćwiczenie jej nie naprawi. Zadbaj o nią już dziś, a unikniesz bólu pleców, kontuzji i innych problemów zdrowotnych.

Czym jest postawa?

Postawa to sposób, w jaki utrzymujesz swoje ciało. Możemy wyróżnić jej dwa rodzaje:

dynamiczna - to, jak się poruszasz, podczas chodzenia, biegania, pochylania

statyczna - gdy, Twoje ciało nie jest w ruchu, np. w czasie siedzenia, stania lub leżenia

Kluczem do prawidłowej postawy jest pozycja kręgosłupa. Zapewnia ona optymalne zrównoważenie i stabilność ciała. Dba, o wydolność statyczno - dynamiczną i, co najważniejsze, stwarza właściwe warunki ułożenia i działania organów wewnętrznych.


Jaki wpływ może mieć nieprawidłowa postawa na Twoje zdrowie?


Najistotniejsze problemy to:

- Nieprawidłowe ustawienie układu mięśniowo - szkieletowego.

- Większa kruchość i podatność na kontuzje kręgosłupa.

- Powoduje ból szyi, ramion i pleców.

- Zmniejszona elastyczność ciała.

- Upośledzenie wydolności stawów.

- Zaburzona równowaga.

- Utrudnione trawienie.

- Utrudnione oddychanie.

- Zaburzone działanie układu nerwowego.


Ta wyliczanka brzmi dość pesymistycznie. Oczywiście, te wszystkie objawy, nie muszą być Twoim udziałem. Istnieje wiele sposobów, by zadbać o swój kręgosłup i cieszyć się optymalnym zdrowiem przez długie lata.


W jaki sposób ogólnie poprawić swoją sylwetkę?

Ważna jest:

Świadomość własnego ciała - uważaj na swoją postawę podczas codziennych czynności, pamiętaj o niej, gdy oglądasz telewizję, zmywasz naczynia, czy pochylasz się.

Aktywność fizyczna - niemal każdy rodzaj ćwiczeń może pozytywnie wpłynąć na Twoją sylwetkę. Szczególnie pomocne są ćwiczenia, które skupiają się na wzmacnianiu mięśni wokół kręgosłupa (mięśni pleców, brzucha, miednicy). Dobrym pomysłem jest joga, która pomaga nauczyć się świadomości własnego ciała.

Prawidłowa waga - nadwaga może osłabić mięśnie brzucha, powodować problemy z miednicą i kręgosłupem obciążając je. Doprowadza do bólu krzyża. Warto sprawdzi, swój wskaźnik BMI, by dowiedzieć się, jaki przedział wagowy jest optymalny, biorąc pod uwagę takie zmienne jak płeć i wzrost.

Rezygnacja z wysokich obcasów - panie, które regularnie wiele godzin spędzają na wysokich szpilkach, mogą doprowadzić do przeciążenia kręgosłupa.
Jak poprawić swoją postawę podczas siedzenia?

Większość Polaków spędza zdecydowanie za dużo czasu w pozycji siedzącej. W szkole, w pracy, w domu. Jeśli sytuacja zmusza do siedzenia, warto robić to prawidłowo i pamiętać o kilku przerwach.

Istotne dla ciebie będzie:

Częsta zmiana pozycji.

5 minut przerwy raz na godzinę - wykorzystaj ten czas, aby się przejść, porozciągać lub wykonać proste 

wiczenie.

Prawidłowa postawa w czasie siedzenia - stopy trzymaj na podłodze, jeśli jest to niemożliwe, użyj podnóżka. Nie krzyżuj nóg. Upewnij się, że plecy są dobrze podparte, ramiona rozluźnione a łokcie spoczywają na biurku. Ergonomiczne siedzisko, dopasowane do Twojego ciała.


Jak poprawić swoją postawę podczas stania?

1. Stań prosto, ramiona lekko odciągnij do tyłu.

2. Napnij mięśnie brzucha (mocne mięśnie brzucha to zdrowy kręgosłup).

3. Ciężar stopy niech spoczywa raz na piętach, a raz na palcach, jeśli musisz stać przez dłuższy czas.

4. Głowę trzymaj prosto, nie pochylaj jej do przodu.

5. Ramiona niech swobodnie opadają wzdłuż tułowia.


Jak zmotywować dzieci do aktywności fizycznej?

1. Daj dobry przykład - aktywni rodzice to aktywne dzieci. Jeśli dorośli sami wolny czas spędzają na kanapie, nie są autentyczni mówiąc, że ruch to zdrowie. Zainteresuj się jakimś rodzajem sportu i uprawiaj go regularnie. Udowodnij sobie i innym, że pochmurny dzień to słaba wymówka, by spędzić całe popołudnie przed komputerem.

2. Bądź z dzieckiem - wspólne wycieczki rowerowe, wyjścia na basen, spacer po lesie. Możliwości jest wiele. Ważne, by sprawiały radość i dzieciom i opiekunom. Ruch ma kojarzyć się z przyjemnością, a nie katorgą. Spędzanie razem czasu dodatkowo pozytywnie wpłynie na relacje i umocni więzi rodzinne.

3. Szukaj autorytetów - każdy z nas lubi się kimś inspirowa

4. Znajdź sportowców, którzy mogą zaimponować Twojemu dziecku i wzniecić w nim iskierkę sportowego ducha.

5. Motywuj - szukaj stron, w których dziecko jest mocne. Dostrzegaj je i chwal nie tylko za efekt, ale również za zaangażowanie i chęci.

6. Kibicuj - jeśli dziecko zaczęło trenować jakiś sport i uczestniczy w różnych zawodach, bądź jego najwierniejszym kibicem. Ciesz się jego szczęściem po wygranym meczu, wspieraj także po przegranej. Niech wie, że ma w Tobie prawdziwe oparcie.


Każdy wie, że ruch jest zbawienny dla naszego zdrowia. Często jednak trudno pokonać własne lenistwo i rozpocząć pracę nad sobą. Podstawą sukcesu są dobre nawyki. Zacznij od niewielkich zmian, uczyń je przyjemnymi. Złe nawyki zastępuj dobrymi, a z pewnością osiągniesz sukces. Twoje ciało odpłaci się za dobre traktowanie i będzie wiernie służyć przez wiele lat. Obecnie wiele osób pracuje lub uczy się zdalnie.


Będąc u siebie, łatwiej bez skrępowania odejść na chwilę od komputera i wykonać kilka prostych cwiczeń, które wzmocnią kręgosłup i rozluźnią spięte mięśnie. Jeśli jednak jesteś w biurze, bądź pierwszą osobą, która zapoczątkuję modę na aktywne przerwy i dbanie o swoje ciało. Zamiast krępować się przed współpracownikami, zaimponuj im swoim przykładem.

Nasze zabiegi które Ci pomogą