Relacje damsko męskie po urodzeniu dziecka

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Życie pary po narodzinach dziecka zmienia się na wiele sposobów. Intymność po narodzinach wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Młodzi rodzice doświadczają wielu sprzecznych emocji, co może oznaczać trudny okres dla ich relacji partnerskiej. Jak dbać o więź seksualną, jakich znaków wypatrywać w zmianach relacyjnych i jak przejść kryzys w związku, jeśli ten wystąpi?

Życie pary po narodzinach dziecka zmienia się na wiele sposobów. Intymność po narodzinach wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Młodzi rodzice doświadczają wielu sprzecznych emocji, co może oznaczać trudny okres dla ich relacji partnerskiej. Jak dbać o więź seksualną, jakich znaków wypatrywać w zmianach relacyjnych i jak przejść kryzys w związku, jeśli ten wystąpi?

Spis treści:

  • Czy urodzenie się dziecka zmienia młodego ojca?
  • Związki po narodzinach dziecka — jak się zmieniają.
  • Komunikacja partnerska a kryzys w związku po urodzeniu dziecka
  • Relacja partnerska w nowych okolicznościach

Pojawienie się dziecka to bez wątpienia przełomowy moment w życiu każdego mężczyzny. Ojcostwo wiąże się z nowymi obowiązkami, zarówno w płaszczyźnie psychicznej jak i fizycznej. Wspólne życie rodziców ulega znacznym przemianom, co niekiedy może skutkować kryzysem związku. Relacje damsko-męskie również zmieniają się pod względem psychicznym i fizycznym. Okres połogu znacznie dotyka seksualności kobiet: podejmowanie aktywności seksualnej jest w tym czasie trudne albo w ogóle niemożliwe. Pierwszy rok życia dziecka to także ciężki czas ze względu na niedospanie, przyzwyczajanie się do nowych okoliczności. Potrzeby dziecka są dla matki na pierwszym miejscu, co może niekiedy być odbierane przez mężczyzn jako koniec partnerstwa. Jakie zmiany emocjonalne mogą być obserwowane przez młodych ojców?

🔸Budowanie więzi z dzieckiem. Radość po urodzeniu potomka nie może się równać żadnej innej. Posiadanie dzieci daje mężczyznom możliwość wglądu w bardziej emocjonalną stronę swojej natury. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem wzmacnia więź z maluchem.

🔸Zmiana tożsamości. Postrzeganie siebie jako ojca może prowadzić do znacznych zmian w codziennych aktywnościach. Małżeństwo i dzieci wymagają dużej samoświadomości, wzmagają poczucie odpowiedzialności. Satysfakcja z życia małżeńskiego może być jednak w tych pierwszych latach bardzo trudna. Jeśli komunikacja w związku nie przebiega prawidłowo, partnerzy mogą się od siebie oddalać. Zazwyczaj w dość krótkim czasie w mocnych związkach następuje poprawa relacji, jednak kryzys małżeński jest dość typowym zjawiskiem z punktu widzenia psychologów w pierwszym roku-dwóch od narodzin pierwszego dziecka.


Należy mieć jednak świadomość, że na to, jak zmienia się mężczyzna i jego związki partnerskie po narodzinach dziecka wpływa wiele czynników. Są to między innymi:

🔸pochodzenie i wychowanie

🔸wsparcie rodziców, jakiego mężczyzna doświadczał przez całe życie

🔸dotychczasowe relacje partnerskie

🔸umiejętność zadbania o siebie

🔸codzienne życie — satysfakcja życiowa, relacje z bliskimi

🔸sytuacja materialna.

Bardzo istotne jest, aby mężczyźni mieli świadomość tego, że zaczyna się nowy cykl ich życia i że posiadanie dzieci nieodwracalnie zmienia rzeczywistość pary i każdego z rodziców. Bycie przygotowanym na te zmiany może znacząco wpływać na satysfakcję z życia małżeńskiego.

Życie kobiety po narodzinach dziecka jest zupełnie różne od "poprzedniego". To stosunkowo trudny okres, który może dodatkowo być utrudniony przez depresję poporodową i traumę poporodową. To, w jaki sposób mężczyzna będzie wspierać partnerkę w tym okresie znacznie wpłynie na to, jak silny będzie ten kryzys po narodzinach dziecka i czy w ogóle do niego dojdzie.


Czas zmian po narodzinach dziecka obejmuje zmiany w życiu seksualnym rodziców i zwykłe aktywności codziennie. Wspólne życie rodziców nie jest już takie samo ze względu na mniejszą ilość czasu spędzanego wyłącznie we dwoje. Intymność po narodzinach również przez to się zmienia, bo niekiedy młodym matkom brakuje sił i emocjonalnej przestrzeni na angażowanie się w budowanie tej intymności. Niekoniecznie musi to prowadzić do potrzeby ratowania małżeństwa z głębokiego kryzysu — niekiedy praca nad komunikacją partnerską i po prostu szczerość, a także empatia i wyrozumiałość dla siebie nawzajem sprawiają, że kryzys małżeński mija samoistnie.

Jeśli jednak partnerzy czują, że ich kryzys związku wymaga dodatkowej pomocy, warto udać się na terapię par.

Pierwsze lata życia dziecka są bardzo intensywne dla młodych rodziców. Może to wpływać na zmiany relacyjne. To, jak długo będą one trwały i jaka będzie satysfakcja z życia małżeńskiego młodych rodziców zależne jest od tego, jakie zdolności komunikacyjne wypracowali do tej pory, a także od wielu czynników zewnętrznych.


Przykładowo, depresja poporodowa jest stanem, na który kobieta nie ma wpływu: jest to zaburzenie nastroju, które można skutecznie leczyć, jednak znacząco przyćmiewa radość po urodzeniu dziecka i możliwość wystąpienia wręcz nieodwracalnych zmian w związku. Również to, czy dziecko śpi wystarczająco długo, aby dać matce możliwość odpoczynku wpływa na uwarunkowania kryzysów relacyjnych.

Codzienne życie wymaga od obojga partnerów dużej elastyczności i wyrozumiałości. Warto poświęcać codziennie chociaż kilka chwil na rozmowę o swoich potrzebach, ale również starać się wygospodarować chociaż moment na bliskość. Przytulanie, rozmowa o przyjemnościach, które niekoniecznie związane są z potrzebami dziecka, ugruntowuje relacje damsko-męskie i sprawia, że pojawienie się dziecka nie wpływa negatywnie na partnerstwo.


Mężczyzna powinien także wykazywać się dużym zrozumieniem dla partnerki, że życie kobiety po narodzinach dziecka nierzadko zmienia się intensywniej niż dla niego. Chodzi o zmiany fizyczne, ale też obowiązki młodej matki, takie jak np. karmienie piersią, w którym młody ojciec nie wyręczy swojej małżonki. Spędzanie czasu z dzieckiem przez niego może jednak pomóc odciążyć żonę. Badania wykazują, że seksualność kobiet, które mają duże wsparcie mężów w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka, znacznie szybciej wraca do satysfakcjonującego poziomu sprzed okresu ciąży.


Małżeństwo i dzieci — co się zmienia po narodzinach dziecka?

Tak naprawdę zmiany zachodzą w każdym aspekcie relacji. Zmienia się podejmowanie aktywności seksualnej ze względu na ograniczoną ilość czasu, zmęczenie młodych rodziców, jak również aspekty psychiczne. Na seksualność kobiet, a przez to również ich partnerów, wpływają zmiany fizyczne, które mogą np. zmieniać doznania seksualne w trakcie stosunku. Jeśli po zakończeniu połogu seks jest bolesny lub nieprzyjemny fizycznie, konieczne należy skonsultować się z ginekologiem, a niekiedy seksuologiem. Niekiedy wymagana może być także konsultacja z urofizjoterapeutą, w szczególności po porodzie zakończonym nacinaniem krocza czy cięciu cesarskim.

Jednakże, należy mieć świadomość, że wpływ narodzin dziecka na młodych rodziców nie musi od razu oznaczać kryzysu relacyjnego. Rodzicielstwo i kobiecość wpływają na siebie wzajemnie, ale edukowanie się z tego zakresu, wykazywanie się empatią i wyrozumiałością przez partnerów sprawi, że ratowanie małżeństwa nie będzie konieczne. A rodzicielstwo będzie kolejnym, dojrzałym etapem związku.


Bibliografia:

Życie seksualne rodziców — Zosia i Dawid Rzepeccy, wyd. Natuli, 2021.

The Effect of the Transition to Parenthood on Relationship Quality: An Eight-Year Prospective Study, Brian D. Doss, marzec 2009. Dostęp za: Pubmed, 13 maja 2024.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Agnieszka Łoś
Agnieszka Łoś Osteopatka
Sylwia Kiper
Sylwia Kiper Osteopatka
Karol Piotrowski
Karol Piotrowski Osteopata
Filip Skowron
Filip Skowron Fizjoterapeuta/Osteopata