Terapia manualna stawów biodrowych

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Schorzenia stawów biodrowych należą do jednej najbardziej uciążliwych dolegliwości tego typu: nie tylko sprawiają ogromny ból, ale w ostateczności mogą utrudnić lub całkowicie uniemożliwić poruszanie się. Dlatego warto szukać pomocy jak najszybciej i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Terapia manualna to jedna z najskuteczniejszych metod terapeutycznych w obrębie stawów biodrowych, oto zatem garść informacji na jej temat!


Spis treści:

  1. Choroby stawów biodrowych - co warto wiedzieć?
  2. Terapia manualna jako skuteczna metoda leczenia stawów biodrowych.
  3. Jak przebiega terapia manualna stawów biodrowych?
  4. Gdzie znaleźć najlepsze miejsce do odbycia terapii?


Choroby stawów biodrowych - co warto wiedzieć?

Staw biodrowy i staw krzyżowo-biodrowy pełnią kluczową rolę w motoryce człowieka - zwłaszcza ten pierwszy jest wystawiany na duże obciążenie przez całe niemal życie. Dlatego właśnie schorzenia stawów biodrowych dotyczą przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, choć oczywiście różnorodne urazy i wady wrodzone mogą dotknąć każdej osoby.

Do chorób stawów biodrowych objawiających się w okresie dziecięcym należą dysplazja stawu biodrowego, choroba Perthesa czy młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej. Choć nie są to najczęściej występujące choroby, warto zdawać sobie sprawę z ich występowania i możliwości terapii.

Najczęściej występującym problemem jest choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych, która poprzez osłabienie i zmiany chorobowe chrząstki stawowej prowadzi do jej pęknięć. Pacjenci zwykle uskarżają się na sztywność okolicznych mięśni i stopniowo zwiększający się ból o promieniującym charakterze.

Z czasem choroba utrudnia ruch i sprawia, że pacjenci mają tendencję do stawania tylko na zdrowej nodze, co prowadzi do dalszego osłabienia mięśni.

Również staw krzyżowo-biodrowy ze względu na swoje funkcje stabilizujące podczas ruchu jest narażony na pojawienie się bólu. Może się to objawić na przykład nadmiernym napięciem i co za tym idzie bólu porównywalnego do rwy kulszowej. Niezależnie od lokalizacji niezbędne jest jak najszybsze podjęcie terapii, w tym najlepiej terapii manualnej.
Terapia manualna jako skuteczna metoda leczenia stawów biodrowych

Niezależnie, czy chodzi o przewlekły ból, rekonwalescencję po chorobie, czy też uciążliwe sztywnienie i blokowanie się stawów, które może być pierwszym objawem schorzenia - fizjoterapeuta powinien jak najszybciej zająć się taką osobą.

W wielu przypadkach najskuteczniejszą metodą pomocy będzie terapia manualna, której możliwości przy stawach biodrowych są naprawdę godne podziwu. Mimo że nie wymaga zaawansowanych urządzeń, przynosi efekty dzięki wiedzy i doświadczeniu terapeuty. Chociaż jej głównym elementem jest manualne oddziaływanie na stawy i okoliczne mięśnie, terapia ta nie jest tożsama z masażem, gdyż w wypadku terapii palmę pierwszeństwa ma efekt leczniczy.

Dlatego, choć zabieg nie musi należeć do najprzyjemniejszych, liczy się to, że przynosi długotrwałą ulgę. Terapeuta dobiera zwykle swój plan działania o jedną lub kilka metod szczegółowych, opracowanych przez największe autorytety w danej dziedzinie. Na przykład terapia manualna Cyriaxa łączy precyzyjną diagnostykę i zestawy terapeutycznych ćwiczeń, co nie tylko pozwala dokładnie zlokalizować źródło problemu, ale też szybko je wyeliminować.

Metoda ta jest zalecana właśnie w problemach z poruszaniem się. Tego typu terapia manualna stawów biodrowych, jak i inne jej rodzaje dostępne są w klinice OsteoMedic, gdzie można łatwo zdiagnozować i wyleczyć dane schorzenie.


Jak przebiega terapia manualna stawów biodrowych?

Wbrew nazwie terapia manualna nie ogranicza się do fizycznego wpływania terapeuty na mięśnie i stawy pacjenta. W zależności od typu schorzenia fizjoterapeuta wybierze inną technikę. Decyzję podejmie na podstawie kluczowych początkowych etapów terapii: wywiadu i badania wstępnego. Połączenie tych subiektywnych i obiektywnych przesłanek da pewność, że lokalizacja i czynności będą optymalne dla danego przypadku.
Właściwa terapia ma miejsce, gdy pacjent leży wygodnie na kozetce. Dokonując precyzyjnych ucisków, przytrzymań, wygięć i elementów masażu terapeuta rozluźnia mięśnie i ostatecznie łagodzi ból.

W stawach biodrowych, które muszą posiadać szeroki zakres ruchów dla sprawnego funkcjonowania, konieczne może być zbadanie czy zakres ten nie jest ograniczony zmianami chorobowymi. Również w tym wypadku terapia manualna stawów biodrowych sprowadza się do jednoczesnej diagnozy i niwelowania ograniczeń ruchu.

Rehabilitacja nie kończy się wraz z opuszczeniem gabinetu - profesjonalny terapeuta udzieli porad co do domowych ćwiczeń i bezpiecznego funkcjonowania na co dzień.


Gdzie znaleźć najlepsze miejsce do odbycia terapii?

Bezwzględnie warto poświęcić chwilę i znaleźć najlepszą możliwą klinikę zajmującą się schorzeniami stawów biodrowych. W końcu zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić nawet do trwałego unieruchomienia, a na pewno przewlekłego bólu. Przykładowo w OsteoMedic przeprowadza się terapię manualną wieloma sposobami, w tym też takimi o bardzo długiej historii.

Starożytne nieraz tradycje łączone są ze współczesną metodyką diagnostyczną, w tym zdjęciami rentgenowskimi lub badaniami rezonansem magnetycznym. Warto zatem rozważyć podjęcie rehabilitacji właśnie tutaj, tym bardziej że terapia manualna stawów biodrowych to proces, który należy powierzyć najbardziej doświadczonym profesjonalistom!


Źródła:

  • Mohanty U, Terapia manualna stawu krzyżowo-biodrowego.
  • Pełczewska A, Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?
  • Pękala P, Tomaszewski K.A, Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego.
  • Saunders D.G, Walker R, Levine D, Joint Mobilization.
  • Serafin M, Co boli w krzyżu? Czyli o dysfunkcjach stawu krzyżowo-biodrowego.
  • Zaworski K, Latosiewicz R, Majcher P, Derewiecki T. Terapia manualna w diagnozowaniu i leczeniu zespołu mięśnia gruszkowatego – studium przypadku. Med Og Nauk Zdr. 2015; 21(2): 215–220.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Jagoda Potoczek
Jagoda Potoczek Fizjoterapeutka
Agnieszka Zaleska-Czapla
Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapeutka
Filip Skowron
Filip Skowron Fizjoterapeuta/Osteopata
Mikołaj Wielgus
Mikołaj Wielgus Fizjoterapeuta
Maria Przybyło
Maria Przybyło Fizjoterapeutka