Dlaczego brzuch po ciąży nie chce zmaleć?

Poziom trudności artykułu

Łatwy
Średni
Specjalistyczny
Wiele kobiet po porodzie chce szybko odzyskać swoją figurę. Jednak często pojawia się problem wystającego brzucha po ciąży, który nie chce zmaleć. Jak skutecznie się pozbyć brzucha po porodzie? Zebraliśmy wskazówki w naszym artykule - zachęcamy do lektury!

Spis treści:

  1. Dlaczego brzuch po ciąży nie znika? Przyczyny odstającego brzucha po ciąży

    1.1. Wpływ hormonów na brzuch po ciąży

  2. Po jakim czasie zniknął wam brzuch po ciąży?
  3. Jak pozbyć się wiszącego brzucha po ciąży?

    3.1. Ćwiczenia na brzuch po ciąży

  4. Jak długo brzuch wraca do formy po porodzie?
  5. Jak ujędrnić brzuch po ciąży

Wiele kobiet po porodzie chce szybko odzyskać swoją figurę. Jednak często pojawia się problem wystającego brzucha po ciąży, który nie chce zmaleć.

Jak skutecznie się pozbyć brzucha po porodzie? Zebraliśmy wskazówki w naszym artykule - zachęcamy do lektury!


Dlaczego brzuch po ciąży nie znika? Przyczyny odstającego brzucha po ciąży

Przyczyn tego problemu może wiele. Najczęściej jednak brzuch nie chce zmaleć po ciąży, gdyż występują:

🔷 Zatrzymanie płynów.

🔷 Osłabione mięśnie brzucha, pleców i pośladków.

🔷 Rozstęp mięśni brzucha po ciąży.

🔷 Naruszenie mięśni brzucha przez cesarskie cięcie.

🔷 Osłabienie mięśni dna miednicy.

🔷 Nieprawidłowa postawa.

🔷 Płytki wzorzec oddychania przetrwały po ciąży.

🔷 Nadmiar wiotkiej skóry po ciąży (zwłaszcza u kobiet po ciąży bliźniaczej).



Wpływ hormonów na brzuch po ciąży 

W czasie ciąży na tkanki przyszłej mamy działała relaksyna, która sprzyjała rozluźnieniu tkanek, lecz osłabiła przy tym system stabilizacyjny tułowia. Z kolei u mam karmiących piersią wydzielane hormony po porodzie sprawiają, że czas regeneracji tkanek trwa dłużej - proces ten trwa jeszcze do 3 miesięcy od odstawienia dziecka od piersi. Jednak z drugiej strony, oksytocyna, która wydziela się przy karmieniu piersią przyspiesza obkurczanie się macicy i sprawia, że spala się aż o około 500 kcal więcej każdego dnia!


Po jakim czasie zniknął wam brzuch po ciąży?

To pytanie zadają między sobą młode mamy. Ogólnie można przyjąć, że odstający brzuch po ciąży się zmniejsza:

częściowo w pierwszym miesiącu po porodzie, kiedy to można zgubić nawet do 10 kg

pod koniec połogu, a więc po 6-8 tygodniu po porodzie brzuch może się zmniejszyć, gdyż macica obkurcza się do rozmiarów sprzed ciąży

Zdarza się jednak, że wygląd brzucha po ciąży jeszcze przez długie miesiące nie jest zadowalający.

To, jak szybko kształt brzucha po ciąży wróci do normy, w dużej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Jak więc zgubić ten brzuch po ciąży?

Co ciekawe, wpływ na to, jak długo utrzymuje się odstający brzuch po ciąży mają między innymi wykonywane ćwiczenia (i to zarówno ćwiczenia wykonywane w ciąży, jak i ćwiczenia po porodzie). Ważne jest jednak, aby rozpocząć je dopiero wtedy, gdy wyrazi na to zgodę lekarz ginekolog.



Jak pozbyć się wiszącego brzucha po ciąży?🤰

Istnieją różne metody, mogące poprawić wygląd brzucha po ciąży. Pierwszą z nich jest prawidłowy trening po porodzie. Niektórzy lekarze przyjmują zasadę, że musi minąć przynajmniej 3 miesiące od porodu, aby móc zacząć ćwiczyć mięśnie brzucha. Zawsze jednak gotowość do ćwiczeń musi ocenić specjalista. Ważne jest, aby nie próbować samodzielnie ćwiczyć. Mając problemy z wystającym brzuchem warto wybrać się do fizjoterapeuty. Specjalista doradzi, które ćwiczenia na brzuch będą najlepsze na danym etapie. Wcześniej wykona badanie mięśni brzucha po ciąży, sprawdzi, czy występuje rozejście mięśnia prostego brzucha i ułoży plan postępowania.

🏃‍♀️ Ćwiczenia na brzuch po ciąży 🏃‍♀️

Jakie przykładowe ćwiczenia na brzuch po ciąży wykonuje się u fizjoterapeuty? Które z nich wpływają na mięsień prosty brzucha, który często ulega rozejściu?

Poniżej przestawiamy kilka przykładowych ćwiczeń - pamiętaj jednak, aby przed ich wykonaniem skontaktować się ze specjalistą.

🏃‍♀️ Ćwiczenie 1.

Cel: wzmacnianie mięśni brzucha

Pozycja wyjściowa: Leżenie na plecach na materacu lub macie, kolana zgięte, stopy na podłożu, ręce ułożone na brzuchu (prawa obok lewej, a pośrodku kresa biała)

Przebieg ćwiczenia: wdech, a następnie wykonanie wydechu, podczas którego dłonie zbliżamy do siebie, łącząc je na kresie białej (wykonując ruch "ściągania do środka" mięśni brzucha). Następnie wykonujemy kolejny wdech, a na wydechu powtórzenie ćwiczenia.

Liczba powtórzeń: Można rozpocząć od 5 powtórzeń w jednym cyklu ćwiczeń.

🏃‍♀️ Ćwiczenie 2

Cel: wzmacnianie mięśni brzucha

Pozycja wyjściowa: jak wyżej

Przebieg ćwiczenia: ułożenie dłoni na udach, przesuwanie powoli dłoni po udach w kierunku kolan (nie sięgamy do samych kolan, początkowo wystarczy przemieścić dłonie o kilka cm), utrzymujemy pozycję do 3 sekund, wracamy do pozycji wyjściowej

Liczba powtórzeń: 5 w jednej serii

Uwaga: Obu powyższych ćwiczeń nie należy wykonywać, mając nadciśnienie tętnicze (w tym np. przetrwałe po ciąży).

🏃‍♀️ Ćwiczenie 3

Cel: ćwiczenia mięśni skośnych brzucha

Pozycja wyjściowa: jak wyżej

Przebieg ćwiczenia: sięganie prawą ręką do lewego kolana -> powrót do pozycji wyjściowej -> sięganie lewą ręką do prawego kolana -> powrót do pozycji wyjściowej

Liczna powtórzeń: 5

Uwaga: w późniejszym czasie liczbę powtórzeń, jak i liczbę serii można zwiększać pod nadzorem fizjoterapeuty uroginekologicznego.


Jak długo brzuch wraca do formy po porodzie?

Czy ćwiczenia na mięśnie brzucha po ciąży mogą znacznie przyspieszyć regenerację po porodzie?

Zależy to od indywidualnych uwarunkowań, a także od prawidłowego doboru ćwiczeń. Z pewnością jednak wpłyną korzystnie na system stabilizacyjny tułowia, zmniejszając tym samym ryzyko bólu lub urazu kręgosłupa. Warto pamiętać, że nie tylko ćwiczenia mięśni brzucha mają wpływ na ogólny wygląd sylwetki. Zadbać należy też o mięśnie pleców, pośladków, a także o mięśnie dna miednicy.

Powrót do formy to także praca nad przywróceniem właściwego toru oddychania i prawidłowej postawy ciała.

Czy to wszystko pomoże ujędrnić brzuch po ciąży?


Jak ujędrnić brzuch po ciąży?

Chcąc poprawić wygląd brzucha po ciąży, warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby zadbać o bliznę po cesarskim cięciu i włączyć techniki (w tym fizjoterapii, masażu i kosmetologii) pozwalające ujędrnić brzuch po ciąży. Wszystkie te sposoby mają za zadanie w bezpieczny sposób wrócić do formy po porodzie.

Bibliografia:

  1. Opala-Bredzik, A., & Dąbrowski, S. (2009). Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha u kobiet w ciąży i po porodzie.
  2. RAJKOWSKA, N., & SZUMILEWICZ, A. (2014). Prenatalne ćwiczenia mięśni brzucha w świadomości kobiet ciężarnych i młodych matek. ROCZNIK NAUKOWY, 89.
  3. Słomko, W., Zamojska, P., & Dzierżanowski, M. (2017). Physiotherapy in the postpartum problems. Journal of Education, Health and Sport, 7(4), 323-333.

Nasze zabiegi które Ci pomogą

Nasi specjaliści którzy ci pomogą

Jagoda Potoczek
Jagoda Potoczek Fizjoterapeutka